ANASAYFA  |  GENEL KÜLTÜR  |  VİDEO GALERİ  |  RESİM GALERİLERİ  |  İLETİŞİM
 
HUBYAR KÖYÜ DERNEĞI
  Kuruluşu ve Kurucuları
  Dernek Başkanları
  Yönetim Kurulu
  Denetleme Kurulu
  Disiplin Kurulu
  Federasyon Delegeleri
  Kadın Komisyonu
  Gençlik Komisyonu
  Tüzük
  Faaliyetler
  Hesap Numaraları
  İletişim
DERNEK BİLGİLERİ
  Hubyar Eğitim Vakfı
  Hubyar Köyü Muhtarlığı
<p><b>KURBAN   ADAYAN   YENİ   CANLARIMIZIN İSİMLERİ </b></p>
  2015 Yılı Kurban Bağışı
  2014 Yılı Kurban Bağışı
  2013 Yılı Kurban Bağışı
  2012 Yılı Kurban Bağışı
  2011 Yılı Kurban Bağışı
  2010 Yılı Kurban Bağışı
<p>Online bağış sistemi teknik alt yapımız tamamlanmak üzere.<br />
<br />
Çok yakın zamanda bağışlarınızı online olarak güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.</p>
ANKET
Aktif anket mevcut değil.
ZİYARETÇİ SAYILARI
Dün Gelen : 638
Bugün Gelen : 340
Toplam : 1528315
ZİYARETÇİ MESAJLARI
İsim : Erol Kapukaya Şehir : İst. Tarih : 16.12.2016
Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Yeni yıla girerken Dünyanın acıları durmak tükenmek bilmiyor.Gün geçmiyor,ki İnsanlık her gün bir acı,hergün bir ölüm ve her gün bir şiddetle karşı karşıya kalmaktadır. Bunların yaşanmaması için insanlık hak,hukuk, sevgi,saygı,paylaşım ve hoşgörü kavramlarını kendine ilke edinmelidir. Dünya insanlığı,nın özgürce yaşaması için koca kainatı yöneten devlet adamları Cenabı Hakkın buyurduğu gibi hakka niyetili olmalı halklar arasında ayrımcılık ve bölücülük yapmadan, kin,nefret ve nifak tohumları ekmeden,savaşlar son bulmalı 20178217:Yılına barış türküleriyle katılmalı. 20168217:Yılını geride bırakırken yaşadığımız acılar ben insanım diyen herkesin acısı olmalı. 20178217:Yılı Dünya,da savaşların son bulduğu,insanların işi,aşı,huzur,mutluluk,sevgi, saygı, sağlık ve barış dolu bereketli bir yıl olması dileklerimle tüm insanlıgın yeni yılını tebrik ediyorum.


Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol Kapukaya Şehir : İst. Tarih : 28.9.2016
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN


AH KERBELA...

10 Ekim 680 Hz. Alinin oglu

Muhammedin torunu, Hz. Hüseyin ve sevenleri, gönül dostları vede onun EHLİBEYTİ Toplam 72 Can yoldaşıyla Kerbela denilen O susuz Çölde yezidin Dörtbin askeri tarafından sıkıştırılarak acımasızca şehit edildikleri çölün adıdır. Aleviler bu acı olayı 1400 Yıldır yüreklerinde taşıyıp Hz Peygamberin Ailesi Olan yüce EHLİBEYTİ Her Muharrem ayı gelince Cem Evlerinde bir araya gelerek İnanç merkezlerini Ağıt, göz yaşı, Mersiye,ve Kerbela sohbetleri ile Hz. Hüseyine olan sevgi ve bağlılıklarını Dile getirirler vede zalımın Zulmünüe karşı, haksızlıga baş kaldırırcasına, yezidin adaletsizliğini O gün bu gündür Tüm Dünya İnsanlıgına sözlü ve yazılı olarak bu acı gerçeği anlatarak adatletsizliğe ve vijdansızlığa hayır demekle kalmayıp Cemlerinde haksızla lokmalarını pay etmemişlerdir.Yezide lanet demişlerdir.

İyi bilinmeli,ki her çagın, her asrın bir yezidi vede Hızır paşası vardır. Kendi egosunu tatmin edemeyen,şahsi çıkarları peşinden koşan, haksızdan yana yer alan kim olursa olsun yezidtir, Hızır paşadır.

Yezidin, Alevi, sünni, hiristiyanı olmaz.Her kim haksızdan yana taraf olursa yezit odur...

Selam olsun zalımın zulmüne direnenlere

Selam olsun Hüseyin için gözyaşı dökenlere

Muharrem ayı kurtuluş ayıdır.

Cümle Peygamberlere kurtuluş olan Muharrem ayı, Ehlibeyt hanadanına Hz. Hüseyne yası matem olmuştur.

ŞU BİZİM İNANCIMIZ

BİR İNANCA BENZEMEZ

ANLAYANA MANAMIZ

PES GÜMANA BENZEEMEZ

KIBLEMİZ KABEDİR

YIKTIGIMIZ NEFSİMİZ

BİZ BİR ORUÇ TUTARIZ

RAMAZANA BENZEMEZ

Muharrem Orucunu Ademden Hateme Cümle nebiler tutmuş vede.Son peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa Müşriklerin elinden kurtulunca Mekkeden Medineye göç ederek Muharrem Orucu tutmuştur.Muharrem ayının başka bir önemide

Adem Atamızın Tövbesinin Kabul edildigi günün adıdır.

Nuh Peygamberin gemisinin karayı buldugu günün adıdır.

İbrahim Peygamberin Nemrutun Ateşinden kurtuldugu günün adıdır.

Musa Peygamberin Kavmini Firavunun şerrinden kurtuldugu günün adıdır.

Yunus Peygamberin balığın karnından kurtuldugu günün adıdır.

Eyüp Peygamberin dertlerine şifa bulduğu günün adıdır.Cümle Peygamberlerin tuttuğu On günlük Muharrem Orucunu son Peygamberimiz Muhammed Mustafa On iki gün tuttugu rivayet edilir, kendisine niçin oniki gün tutuyorsun ya Muhammed dediklerinde Cevabı EHLİBEYTİM için tutuyorum olmuştur. biz Alevi Canlarda Muhammed Mustafamızın tuttugu Oniki günlük Muharerm orucunu tutarak On üçüncü gün ise Hz Hüseynin Oglu İmam Zeynel Abidinin kurtuluş anısına Kurban keser ve Aşure dagıtırız.NAMAZIMIZ DARA DURMAK

ORUCUMUZ SABRETMEK

TEMAŞAMIZ SEYRANIMIZ

BİR SEYRANA BENZEMEZABDESTİMİZ KATLANMAK

KUSÜLÜMÜZ KEMERBEST

BİZ BİR ZEKAT VERİRİZKİ

FİTREYE BENZEMEZMuharrem Orucunun bir Diğer özelliğide İnsanın kendi iç benliğine yönelmesi yanlışlarını,Doğrularını, eksiklerini değerlendirmesi ve kötülüklerden uzak olmsı güzellige yönelmesi, nefsi terbiye ederek Aç olanın halinden anlaması, kendinde olana şükretmesi. Eline, Beline ,Diline sahip olması, bir ekmeğini yoksulla paylaşması vede İnsanca yaşamanın önemini tanımlanası anlamındadır.

Muharrem Orucundan önce 3 günlük Mahsumu pak orucu tutulmaktadır. bu üç günlük orucun önemi Hz. Hasan ve Kardeşi Hz. Hüseyin çocuk yaşlarında hastalanırlar. Anneleri Hz Fatimayı Zehra çocuklarına çok üzülür ve Babası Hz.Muhammed Mustafaya danışır. baba çocuklar çok hasta ne yapmam gerekir dedeğinde. Hz. muhammed Cevaben Kızım Fatıma üç gün oruç tut Cenabı Hakka dilek dile der . Hz Fatıma üç gün oruç tutar Hasan ve Hüseyin iyileşir. Hz. Ali Hz. Fatıma ana üç günlük oruç lokmalarını bir gün yosulla, bir gün yetimle vede bir gün darda kalmış çaresizle oruç lokmalarını pay etmenin mutlulugunu yaşarlar.


Bir rivayete görede mahsumu pak orucu Müslim akilin çoculşarı muhammed ve ibrahim için tutuldugu rivayet edilir.Oruç Elin orucu olmalı

Oruç Dilin orucu olmalı

Oruç Gözün orucu olmalı

Oruç Kulagın orucu olmalı

Oruç Ayagın orucu olmalıElin ile çalıyorsan

Dilin ile yalan soylüyorsan

Gözün ile görmedigini söylüyorsan

Kulagınla işitmedigini tastik ediyorsan

Ayagınla yanlış yola gidiyorsan

Oruç tutmak bumudur ey insan.Hak aşığı ne güzel söylemişSevap istersen öldür yalanı

Cennet istersen incitme CanıCan İnciten

Yetim hakkı yiyen

Yalan söyleyen

Zina eden

Dedi kodu yapan

Ev yıkan

Kendi kabına sıgmayan

Oruç tutsa, namaz kılsan arnı secdeden kalkmasa ne olur söyle ey can.


Bir bilgenin söylencesi herkes ateşini burdan götürür deyimi.bizlere dogru vede güzel ahlaklı olmamızı ifade etmiyormu.


Aç kalarak oruç tutmak, günahlardan arınmak demek değildir.Kişi yaşamı boyunca oruç halinde oldugunu önemsimeli ve günahlardan arınmak için nefsi terbiye etmelidir.Bu gerçeklerden uzuak olan kimseler.
Oruç tutsa, Kabeye varıp baş koysa, günde sayısız yoksul doyursa,Hacı bektaş veliye,Abdal musa sultana,Düzgün babaya,Ulu ozan Pir sultan Abdala,Hubyar Dervişe, nice nice Erenlere çagırsa,özü çürük olana,yardım edermi evliya,yüce mevla.
SÜLEYMANLAR İÇİNDE

ALİDİR SÜLEYMANIMIZ

BİZİM SÜLEYMANIMIZ

SÜLEYMANLARA BENZEMEZEY NESİMİ CAN NESİMİ

BİR MANİ BİLİR SANIRSIN

BİZ BİR DENİZ GEÇERİZKİ

BİR DERYAYA BENZEMEZ.

Oruç Nefsi terbiye etmek, Aç kimaenin halini yüreğinde hissetmek, sabretmek ve Paylaşmanın adıdır. Oruç Hak için tutulmalıdır.


Hak için,sevgi için,barış için,Birlik ve beraberlik için oruç tutanların orucu kabul ola.Dil bizden nefes Cenabı Haktan ola Gerçeğe hüAlevi Din Hiz Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve sygılrımla
Gsm:0535 313 27 29


Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir : İST. Tarih : 22.8.2016
Cümlemizin rabbi olan
Gönlümüze sevgi salan
Bizi yaratmış nurundan
Şükürler olsun allaha


Kainatı armağan etmiş
Türlü nimetler vermiş
Kulların çokça sevmiş
şükürler olsun allaha


kendi cemalini sunmuş
hak ademde buyurmuş
dünyada mutlu kılmış
şükürler olsun allaha


kiracısıyız dünyanın
varmı götüren malın
Erol Dedem duacıyım
Şükürler olsun allahaALLAHN VARLIĞI
Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art, arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, AllaH:ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.: Bakara suresi 164. Ayet.


Yukarıda,ki ayeti Allahı tanımak için sorulan sorulara bir ön cevap niteliğinde verdik. Düşünün ki, her sanat eserinin bir sahibi var. Peki en büyük sanat eseri olan evrenin sahibi kim. Dünyanın, insanın sahibi kim Yapılan bütün planların planlayıcısı vardır. Peki evrenin, dünyanın ve insanın muazzam güzellikte,ki planının planlayıcısı kimdir Bizce bu soruların cevabı açıktır. Alemleri yaradan yüce allahır.

Evrende her şey bir plan program dahilinde yürümektedir. Dünyada da öyle. Yalnız dünyanın dengesini bozan insandır.Ormnı yok eden,çevreyi kirleten,atomlar ve füzelerle kendi varlığından olan insanı öldüren yine insan değilmidir. Yüce Atatürk evin bahçesindeki ağaç eve zarar verdiği halde doğaya zarar vermemek için, ağacı kesmemek için evi geri çektirmiştir. İnsan öldürmeye gelince Cenabı hak yüce kuranda bir canlıyı öldürmek tüm insanlığı öldürmektir dememişmidir. Allah yerlerin ve göklerin sahibidir.Bazı cahil kimseler, din adına yapılan yanlışları Allaha mal etmeye çalışıyorlar. Güya böylece Allahı inkâra çalışıyorlar.Şerde Allahtan iyilikte Allahtan diyorlar. Allah şer ve kötülükten uzaktır.Şer kendini tanımlayamayan ve kendi kabına sığmayan insandan beşerden gelir.İyilik Kainatın sahibi yüce rabbimizdendir.Bazı kimseler Allahı yukarıda oturan ak sakallı bir dede olarak algılıyorlar.Oysa hakkın kelamı olan kuranda sana şah damarından daha yakınım diye tanımlar. Yüce yaradan kainatı ne güzel inşaa etmiş ,evrendeki her şey bir denge durumundadır. Aynı denge dünya ve insan için de geçerlidir. Dünyadaki canlı cansız ne varsa, hepsinin bir manası ve işlevi vardır. İnsan bedeni de öyle. İnsan bedenini oluşturan uzuvların hepsinin bir işlevi vardır. Bütün uzuvlar mükemmel derecede görevlerini yerine getiriyor. Meselâ insanın karaciğeri. Bu organ yığınla görevi yerine getiriyor. Karaciğer: proteinleri, madeni tuzları, şekeri, yağ asitlerini içerisinde barındırıyor. İhtiyacı olan bir organa bunları takviye etmesi için bir sinyal yetiyor. Böbrekler hakeza aynı mükemmellikte çalışıyorlar. Böbrekler bir dakikada bir litre kanı süzüyorlar. İnsanın yapısı mükemmel ötesi. Adeta bir mucize. Burada organların işlevlerini, yapısını uzun uzadıya tartışmak yersiz. Bizce vücudumuz mükemmel bir şekilde dizayn edilip, programlanmıştır. İnsanın her bir hücresinde iki bin kadar kimyevî lâboratuarın faaliyeti gerçekleşmektedir. Çıplak gözle görülmeyen bu cisimde gerçekleşen faaliyetleri öğrendikçe insan adeta dehşete düşüyor. Bilimsel çalışmalar geliştikçe, hücre yapısının detayları öğrenildikçe, insanın mutlak olan Allahın varlığına inanmaması mümkün değil. Bazıları bilimsel verileri akıllarınca Allahı inkâr etmek için kullanmaya çalışıyorlar. Bu oldukça anlamsız bir çabadır. Çünkü insanoğlunun bildikleri bilmediklerinin çok, çok altındadır. Felsefi bir tanımla ile şöyle somutlayabiliriz insanoğlunun bilgisini: İnsanoğlu neyi biliyor Bir şey bilmediğini biliyor:
Allah vardır. Yerin ve göğün yaratıcısıdır. İnsanoğlu ondan gelmiştir, ona dönecektir. Bizim açımızdan bunları tartışmanın gereği yok. Kuranda,ki ifadeye göre düşünenler için çok delil vardır İnsanın yapısından tutalım,da evrende, dünyada, koca kainatta Canlı cansız ne varsa hepsi birer delil niteliğindedir. Ama maalesef toplumlar, din adına ve dinle, inançla en küçük bir alâkası dahi olmayan sebepler yüzünden Allahı inkâra kalkışıyorlar. Allahı inkâr etmeleri Allah için pek bir şey değiştirmiyor. Ama insanlar için çok önemli. İnançlı insan ile inançsız insan arasında önemli farklılıklar vardır. İnançlı insan derken her türlü kötülüğü kendisine meslek edinmiş, kendi dar bilgileri ile yetinen, sürekli olarak geriliği yaşayan, din adına hurafeleri yaşayan, Allah adına insan öldüren, bağnazlık ,yobazlık edip çağdaş gelişmeye kendi mezhepsel, tarikatçı yapısından dolayı set koymaya çalışan bir insan tipinden söz etmiyoruz. Biz bu tür kişiyi inançlı olarak göremeyiz. Kendi geriliğini, egoistliğini, eskimiş geleneğini inanç adına birileri dayatırsa, bunu kabul etmemek en doğru tutumdur. Siyasi, ekonomik, toplumsal çıkarı için insanların inançları ile oynandığı için maalesef bir çok kimse inançtan uzaklaşmıştır. Bu tür yobazların yaptıklarını görünce insanlar, Allahın varlığı konusunda bile şüpheye düşmüşlerdir. Oysaki bilinmelidir ki, yeryüzünde Allah kimseye benim adıma insan öldürün diye bir görevlendirmede bulunmamıştır. Allahın bu tür insanlara ihtiyacı da yoktur. Allah bilinen ve bilinmeyen her şeyden, herkesten ve her yerden üstündür. Tekrar belirtelim ki, insanların yanlışlarından Allah sorumlu değildir. Cenabı hak insana akıl vermiştir.Kuranda oaklını kullananlar varya denilmektedir. İnsanoglu koca evreni yönetendir ve yeryüzün,de halifesidir.


İnsan iradesi itibariyle özgürdür. İyiyi de, kötüyü de ayırt edebilecek düzeydedir. Dolayısıyla savaşta masum insanlar ölüyorsa, bunun sorumlusu ve suçlusu insanın kendisidir. Allah insanı özgür bırakmıştır. Yaptığı iyiliklerden de, yanlışlardan da insanın kendisi sorumludur. Yaradanın izni olmadan hiç bir başarı elde etmek mümkün değildir.İnsanın nenfsi kendinin düşmanıdır.İnsanoglu helalin,den çalışıp kazanmalı ve dünya için kendini telef etmemelidir.İnsanın rabbinden en başta gelen talebi ise Allahtan saglık dilemesi ve haline şükretmesidir.

Dedik ya: düşünenler için Allahın olmadığı, her şeyin nedensiz, sebepsiz olduğu düşünülemez. Her şey Allahn varlığına delildir. Dünyanın güneşle arasındaki mesafe idal dengededir.

Anlaşılır bir anlatımla ifade etmeye çalışırsak: eğer dünya güneşe şu an bulunduğu noktadan biraz daha uzak olsaydı tamamiyle donacaktı ve böylece yaşam olmayacaktı. Eğer dünya güneşe şu anki konumundan daha yakın bir durumda olsaydı yine yaşam olmayacaktı. Çünkü aşırı sıcaklık yaşam olanağını engellerdi. Her halûkârda muazzam bir denge ile karşı karşıyayız. Bu kendiliğinden mi oldu dersiniz.Cenabı Allah hak için çalışanların,halk için mücadele edenlerin ve barış için kucak açanların yardımcısı, gözcüsü bekçisi olsun...


Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir :  Tarih : 18.5.2016
19 Mayıs 1919
Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü kurtuluş ateşinin yakıldığı ve aydınlık bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği günün adıdır. Türkiye Cumhuriyetini çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartmak ve bizden sonraki nesillere aydınlık bir Türkiye bırakmak hepimizin onursal görevi olmalıdır. Yüce Atatürk’ün dediği gibi ‘ ey yükselen yeni nesil gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz diyordu. 1919 yenilmiş,zedelenmiş yurgun ve fakir düşmüş bir halkın Vatanını sahiplenerek geleceği yeniden kurmaya giriştiği gündür. Mustafa Kemal Atatürk bundan 97 yıl önce bandırma vapuruyla samsuna çıkarak, millet olarak varlığımızı güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren ve yolumuzu aydınlatan ilk adım olmuştur. Ulu önder yüce Atatürk bu yolculuğa başladıgı gün halkın gücüne inanarak, bağımsızlık, özgürlük, Cumhuriyet ve demokrasi özlemiyle kurtuluş savaşını başlatmış ve Cumhuriyeti esas kılmıştır. Milli mücadelenin dalga, dalga anadoluya yayıldığı bu varoluş destanını gençlerimiz iyi anlamalı ve Cumhuriyetin temel değerlerine hiç yılmadan, usanmadan, gericiliğe yobazlığa fırsat tanımadan sonsuza’dek sahip çıkmalı. 19 Mayıs Bagımsızlık mücadelesinin ve meşalesinin yakıldığı gündür.Büyük Atatürk’ün tek güvencesinin düşman işgaline karşı kararlılıkla mücadele edişi, ülkemizi işgalcilere karşı eşsiz vatan savunmasının kahramanlık destanına dönüştüğü gündür. 19 Mayıs 1919 İnsanlık tarihine ulusumuzun kaydedildiği bu anlamlı günde’ başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canlarını feda eden fedakar ve cesur şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor ve 19 Mayıs 1919 Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramınızı kutluyorum…


Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımlaEmail : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol Kapukaya Şehir : İST. Tarih : 6.5.2016
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUNHıdırellezdir baharın müjdecisi

Hızırla İlyas peygamber buluşmuşlar beş mayıs gecesi.

Rabbim tabiata sunmuş onca bereketi

Kabul olmuş cümle insanlıgın dileği

Hızır deryalarda İlyas karada

Yetişmiler çağıranların carına

hızır lokması toplanır anadoluda

pilav pişirilir bozkırlarda

akşama cem kurulur hızır aşkına

dede dua eder rahman ve rahim olan allahın adıyla.

yetiş bızatlı hızır kalma kusurlara

dağlar mor menekşe bülbülle aşka gelir

gül agacına tavah ile dilek dilenir

kainat tevhit çeker yunusu söyleşir

Mevlana hak aşkıyla gel gel diye inleşir

Evliyalar nazargahtır sevgi dolu sözleri

İnsanlığı kucaklar hacı Bektaşi veli

Abdal musa nice soydan Kaygusuz onun eri

Aguçen derviş cemal hakka niyaz edeli

Karaca Ahmet pir gözcüsü

Düzgün baba hak vergisi

Munzur berak akar şifa eder insana

Keçeci de sohbt eder nice erler yan yana

Amasyada pir Hamdullah bak evliya diyarına

Hemence yanı başında çorumda koyun baba

Hızırı çağrılır güvenç abdal kul himmet ocagında.

Garip dede gül babayla gezmişler anadoludaDünyanın temelidir peygaber ehlibeyti

Çağır gele aliyi ahmedi muhtar deyi

Pir sultanın şah demesi yener zulmü acıyı

Abı hayat suyu gibi sevgi saygı varlığı

Erol dedem Hıdırellez bin yıllardır yaşanır

Hakka mekan olan insanı rahmandır

Hubyarda semah dönmek gönüllere sefadır

Bayramınız kutlu olsun hızır barışın adıdır.

Cem Vakfı şubesi

Haramidere cemevi dedesi

Erol kapukaya

sevgi ve saygılarımla
Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir : İST. Tarih : 19.4.2016
İYİKİ KAİNATI AYDINLATTIN MUHAMMED MUSTAFA


Kimdir Hz. Muhammed mustafa8230:
Bir ışık doğmuştu arap yarım adasında. Bu nur ışık karanlıkları aydınlatmaya gelmiştir. Adem Peygamber Dünyaya zuhur ettiğinde bu nuru Allah Muhammed Ali diye görmüş ve sonra oğlu şit Peygamberle devam ederek Halil İbrahim Peygambere,dek gelmiştir. Çünkü Hz Muhammedin düşünce ve İnanç boyutu İbrahim Peygamberden gelir. Hz.İbrahm Tanrı birdir Ondan gayri yaratıcı yoktur diye ifade etmiş ve Hz. Muhammed,de Allah birdir diye yüce Hakkı zikretmiştir. Allah alemlerin sahibidir.


Selam olsun Hz. İbrahime
Selam olsun Hz. Mhuhammede


Peygamberimiz.
Haşımoğullarından Zuhur etti Hz. Muhammed. 20 Nisan 5718217:de mekkede dünyaya geldi. Babasının adı Kureyş haşimoğullarından Abdulmuhtalib oğlu Hz. Abdullahtır. Annesinin adı Aminedir. Amcasının adı Ebutalibdir. Hz.Ali amcası oglu ve aynı zamanda damadıdır. Eşinin adı Hz. Haticedir. Çocukları İbrahim ve Fatımadır.İbrahim küçük yaşta hakka yürüyünce Peygamberimizi çekemeyenler Hz. Muhammede ebder dediler bu söz soyu kesk anlama geliyordu. O çağın İnsanları soyun erkek evlattan devam edeceğini algılıyordu8217: Ama gel görki, bu durum Peygamberimizi çok üzüyordu. Kendisine nazil olan kutsal kitap kuranı kerimin Kevser Suresi nazil oluyor ve biz sana kevseri verdik senin soyun Kızın Fatımadan ve Aliden devam edecek ya Muhammed mustafa deniliyordu.


Arayı arayı bulsam izini
izinin tozuna sürsem yüzümü
hak nasip eylese görsem yüzünü
ya muhammed Canım arzular seni


İki Cihan Güneşimiz Muhammed Mustafa. 63 Yıllık ömründe 23 yıl Peygamberlik hizmetinde bulunmuştur. Tüm çabası İnsanlara yardımcı olmak ve doğru yol göstermek olmuştur. Komşusu açken,tok yatan bizden değildir diye buyurmuştur.


Bir mübarek sefer olsada gitsem
kabe yollarında kumlara batsam
hub Cemalin bir kez düşte seyretsem
ya muhammed Canım arzular seni


Peygamberimiz Muhammed Mustafa gelir eşitsizliğinden,Cinsiyet ayrımcılığına,kadın sömürüsünden haksız yere kazanç sağlayanlara dek insanın İnsan üzerindeki haksız hakimiyetini kaldırmış,tüm insanların eşit ve bir olduğunu dille ıspat etmiş, mümünler kardeştir demiştir. Yine bir rivayette ise ben güzel ahlak binasının son tuğlasıyım buyrmuştur.


Ne mutlu güzel Ahlaka sahip olanlara.
Selam olsun Muhammed Mustafaya.


Peygambeimiz Muhammed Mustafa ve8217: Şahı Velayati Aliyyel Mürteza gül ile zülfikarı sembolize ederler. Gül Muhammede, Zülfikar Aliye benzer.


Hz Muhammede bir sohbette sorarlar, ya muhammed mustafa kimler iyi dediklerinde Peygamberimiz Cevaben her milletin iyisi iyidir demiştir.
Dedelerde Dualarında söyle ifade ederler
Cenabı Hak iyilerin yüzü suyu hürmetine Cümle insanlığa şeffatçi ola derler.


Yunus metheyledi seni dillerde
sevilirsin bütün bu gönüllerde
aglayı aglayı gurbet ellerde
ya muhammed Canım arzular seni


O Yüce Peygamberimz İlme çok önem vermiş İlim Çinde olsa bile gidiniz demiş ve kuranın ilk zuhur eden ayeti ise Oku ya muhammed diye nazil edilmiş.


Biz Alevi Canlar Dualarımızda Allah Muhammed Ali diye duamıza başlarız. Allah Cemi Cümle Kainatı yaradandır. Muhammed Onun Resulüdür. Ali ise Allahın Aslanıdır.


Yemen ellerine bir Can gönderdim
ya ali sen sakla senden isterim
ak parnağın kırmızıya bandırmış
ya ali sen sakla senden isterim.


Hz Peygamberimiz Ben İlmin şehriyim. Ali kapısıdır. Şehre girmek dileyen Ali kapısına varsın buyurmuştur. Peygamberimiz Ali ile biz et ve tırnak gibiyiz, et ve tırnek birbirnden nasıl,ki ayrılmaz. Ali ile bizde birbirimizden ayrılamayız demesinin önemi ise Aliye varmadan Hz.Muhammedin Şehrine girilemiyeceğinin ifadesidir.


Hak Velilerini anlatmaya, Peygamberleri tanımlamaya ne zaman yeterli gelir, nede anlatmakla bitirilir. Onlar Hakkın en Yüce Cevherleridir. Deryanın suyu bitmez. İlimin sonunu kimseler bilmez. Hz. Ali bile bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum der.
Alçak gönüllü olmak işte böyle bir deger. Hz.Muhammede Hz. Aliye Ehlibeyt Canları herdem niyaz ederler.Esat kızı fatma tavah dönerken
kabenin içind de aliyi gördüm
cümle insanlıga dilek dilerken
muhammed mustafa uluyu gördüm

Erol dedem Ehlibeytten nurumuz
kırkların ceminde dara dururuz
Hubyar Derviştir bizim ulumuz
Hakkın didarında hünkarı gördüm


Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla

Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir : İSTANBUL Tarih : 1.4.2016
Cümlemizin rabbi olan
Gönlümüze sevgi salan
Bizi yaratmış nurundan
Şükürler olsun allaha


Kainatı armağan etmiş
Türlü nimetler vermiş
Kulların çokça sevmiş
şükürler olsun allaha


kendi cemalini sunmuş
hak ademde buyurmuş
dünyada mutlu kılmış
şükürler olsun allaha


kiracısıyız dünyanın
varmı götüren malın
Erol Dedem duacıyım
Şükürler olsun allahaALLAH8217:IN VARLIĞI
8220:Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah8217:ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.8221: Bakara suresi 164. Ayet.


Yukarıdaki ayeti Allah8217:ı tanımak için sorulan sorulara bir ön cevap niteliğinde verdik. Düşünün ki, her sanat eserinin bir sahibi var. Peki en büyük sanat eseri olan evrenin sahibi kim Dünyanın, insanın sahibi kim Yapılan bütün planların planlayıcısı vardır. Peki evrenin, dünyanın ve insanın muazzam güzellikteki planının planlayıcısı kimdir Bizce bu soruların cevabı açıktır. Alemleri yaradan yüce allahır.

Evrende her şey bir plan program dahilinde yürümektedir. Dünyada da öyle. Yalnız dünyanın dengesini bozan insandır.Ormnı yok eden,çevreyi kirleten,atomlar ve füzelerle kendi varlığından olan insanı öldüren yine insan değilmidir. Yüce Atatürk evin bahçesindeki ağaç eve zarar verdiği halde doğaya zarar vermemek için, ağacı kesmemek için evi geri çektirmiştir. İnsan öldürmeye gelince Cenabı hak yüce kuranda bir canlıyı öldürmek tüm insanlığı öldürmektir dememişmi8217:dir. Allah yerlerin ve göklerin sahibidir.Bazı cahil kimseler, din adına yapılan yanlışları Allah8217:a mal etmeye çalışıyorlar. Güya böylece Allah8217:ı inkâra çalışıyorlar.Şerde Allahtan iyilikte Allahtan diyorlar. Allah şer ve kötülükten uzaktır.Şer kendini tanımlayamayan ve kendi kabına sığmayan insandan gelir.İyilik Kainatı sahibi yüce rabbimizdendir.Bazı kimseler Allah8217:ı yukarıda oturan ak sakallı bir dede olarak algılıyorlar.Oysa hakkın kelamı olan kuranda sana şah damarından daha yakınım diye tanımlar. Yüce yaradan kainatı ne güzel inşaa etmiş ,evrendeki her şey bir denge durumundadır. Aynı denge dünya ve insan için de geçerlidir. Dünyadaki canlı cansız ne varsa, hepsinin bir manası ve işlevi vardır. İnsan bedeni de öyle. İnsan bedenini oluşturan uzuvların hepsinin bir işlevi vardır. Bütün uzuvlar mükemmel derecede görevlerini yerine getiriyor. Meselâ insanın karaciğeri. Bu organ yığınla görevi yerine getiriyor. Karaciğer: proteinleri, madeni tuzları, şekeri, yağ asitlerini içerisinde barındırıyor. İhtiyacı olan bir organa bunları takviye etmesi için bir sinyal yetiyor. Böbrekler hakeza aynı mükemmellikte çalışıyorlar. Böbrekler bir dakikada bir litre kanı süzüyorlar. İnsanın yapısı mükemmel ötesi. Adeta bir mucize. Burada organların işlevlerini, yapısını uzun uzadıya tartışmak yersiz. Bizce vücudumuz mükemmel bir şekilde dizayn edilip, programlanmıştır. İnsanın her bir hücresinde iki bin kadar kimyevî lâboratuarın faaliyeti gerçekleşmektedir. Çıplak gözle görülmeyen bu cisimde gerçekleşen faaliyetleri öğrendikçe insan adeta dehşete düşüyor. Bilimsel çalışmalar geliştikçe, hücre yapısının detayları öğrenildikçe, insanın mutlak olan Allah8217:ın varlığına inanmaması mümkün değil. Bazıları bilimsel verileri akıllarınca Allah8217:ı inkâr etmek için kullanmaya çalışıyorlar. Bu oldukça anlamsız bir çabadır. Çünkü insanoğlunun bildikleri bilmediklerinin çok, çok çok altındadır. Felsefi bir tanımla şöyle somutlayabiliriz insanoğlunun bilgisini: 8220:İnsanoğlu neyi biliyor Bir şey bilmediğini biliyor8221:.
Allah vardır. Yerin ve göğün yaratıcısıdır. İnsanoğlu ondan gelmiştir, ona dönecektir. Bizim açımızdan bunları tartışmanın gereği yok. Kur8217:an8217:daki ifadeye göre 8220:düşünenler için çok delil vardır8221:. İnsanın yapısından tutalım evrene, dünyaya kadar. Canlı cansız ne varsa hepsi birer delil niteliğindedir. Ama maalesef toplumlar, din adına ve dinle, inançla en küçük bir alâkası dahi olmayan sebepler yüzünden Allah8217:ı inkâra kalkışıyorlar. Allah8217:ı inkâr etmeleri Allah için pek bir şey değiştirmiyor. Ama insanlar için çok önemli. İnançlı insan ile inançsız insan arasında önemli farklılıklar vardır. İnançlı insan derken her türlü kötülüğü kendisine meslek edinmiş, kendi dar bilgileri ile yetinen, sürekli olarak geriliği yaşayan, din adına hurafeleri yaşayan, Allah adına insan öldüren, bağnazlıkyobazlık edip çağdaş gelişmeye kendi mezhepsel, tarikatçı yapısından dolayı set koymaya çalışan bir insan tipinden söz etmiyoruz. Biz bu tür kişiyi inançlı olarak göremeyiz. Kendi geriliğini, egoistliğini, eskimiş geleneğini inanç adına birileri dayatırsa, bunu kabul etmemek en doğru tutumdur. Siyasi, ekonomik, toplumsal çıkarı için insanların inançları ile oynandığı için maalesef bir çok kimse inançtan uzaklaşmıştır. Bu tür yobazların yaptıklarını görünce insanlar, Allah8217:ın varlığı konusunda bile şüpheye düşmüşlerdir. Oysaki bilinmelidir ki, yeryüzünde Allah kimseye benim adıma insan öldürün diye bir görevlendirmede bulunmamıştır. Allah8217:ın bu tür insanlara ihtiyacı da yoktur. Allah bilinen ve bilinmeyen her şeyden, herkesten ve her yerden üstündür. Tekrar belirtelim ki, insanların yanlışlarından Allah sorumlu değildir. Cenabı hak insana akıl vermiştir.Kuranda oaklını kullananlar varya demektedir. İnsanoglu koca evreni yönetendir ve yeryüzünde halifesidir.


İnsan iradesi itibariyle özgürdür. İyiyi de, kötüyü de ayırt edebilecek düzeydedir. Dolayısıyla savaşta masum insanlar ölüyorsa, bunun sorumlusu ve suçlusu insanın kendisidir. Allah insanı özgür bırakmıştır. Yaptığı iyiliklerden de, yanlışlardan da insanın kendisi sorumludur. Yaradanın izni olmadan hiç bir başarı elde etmek mümkün değildir.İnsanın nenfsi kendinin düşmanıdır.İnsanoglu helalin,den çalışıp kazanmalı ve dünya için kendini telef etmemelidir.İnsanın rabbinden en başta gelen talebi ise Allahtan saglık dilemesi ve haline şükretmesidir.

Dedik ya: düşünenler için Allah8217:ın olmadığı, her şeyin nedensiz, sebepsiz olduğu düşünülemez. Her şey Allah8217:ın varlığına delildir. Dünyanın güneşle arasındaki mesafe ideal dengededir. Anlaşılır bir anlatımla ifade etmeye çalışırsak: eğer dünya güneşe şu an bulunduğu noktadan biraz daha uzak olsaydı tamamiyle donacaktı ve böylece yaşam olmayacaktı. Eğer dünya güneşe şu anki konumundan daha yakın bir durumda olsaydı yine yaşam olmayacaktı. Çünkü aşırı sıcaklık yaşam olanağını engellerdi. Her halûkârda muazzam bir denge ile karşı karşıyayız. Bu kendiliğinden mi oldu dersiniz.Cenabı Allah8217: hak için çalışanların,halk için mücadele edenlerin ve barış için kucak açanların yardımcısı, gözcüsü bekçisi olsun8230:


Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla8230:
Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol Kapukaya Şehir : İST. Tarih : 11.3.2016
ÇİĞDEM ÇİÇEK AÇAR DAGI OVASI
YEŞİL İLE BÜRÜNÜRMÜŞ YAYLASI
DERE,VADİ AKAR KÜRTÜK SULARI
ALİNİN DÜNYAYA GELDİĞİ GÜNDE


TOPRAK ANA UYANINCA CANLANIR
DOGA ISININCA BAHAR YAZ OLUR
EROL DEDEM NEVRUZ BAYRAMDIR
İNSANLIK BİRLİĞE ERDİĞİ GÜNDENEVRUZ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...

Nedir nevruz bayramının önemi.
nevruz farsca bir kelime olup yeni gün anlamına gelmektedir. Bilimsel anlamda değerlendirecek olursak, güneşin koç burcuna girdiği gün olan 21. Mart bir dönemin başlangıç noktasıdır.Bu günden sonra kış sona erer ve ilk bahar başlar, gündüzlerin uzamasıyla gün ışıgı artar,uyuyan doğa uyanır,bitkiler canlanır ve toprak ana dogurganlığını insana sunar.Nevruz, karanlıgın aydınlığa, acı ve sıkıntıların sevinç ve huzura, savaş ve düşmanlıgın barışa,dostluğa,ikiliğin birliğe dönüşmesi yolunda bir adım olması için, nevruz gecesinde, Alevi erkanında Cemler düzenlenir,deyişler okunur, semahlar dönülür ve dualar edilerek Yüce hakkın birliğine şükredilir,Cenabı Allaha niyazda bulunulur.Bu gün doğmuştur Şahı Merdan İmam Ali. Peki kimdir cömertler cömerdi. Hz. Alinin babası haşimi soyundan ebu Talip Hzaretleridir. Annesi ise Esat kızı Fatımadır. O.şahı velayet,ki Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafanın Amcası olgudur vede damadıdır ali benden ben alidenim diyen muhammed mustafadır.Alidir Kabede doğan Can
Alidir Nevruza Bayram olan
Alidir Allaha aslan.


21 Mart 5988217:de Esat kızı fatıma kabede tavah dönmektey,ken dogum sancıları başlar,İbrahim Peygamberin İnşaa ettiği Kabe bu kutlu doguma ev sahipliği yapar. Doğan çoçuga Hz. Muhammed Ali adını koyar. Ali evlilik çagına geldiğinde, Kızı Fatımay,la Aliye nikat kıyar.
Odur Adem diye bildiğimiz
Muhammed kadar sevdiğimiz
Odur keremler sahibimiz
Evliyalar şahı bizim Alimiz8230:Hz Peyhamber onun için demiştir,ki ben ilmin şehriyim Ali kapısıdır, Şehre girmek dileyen Ali kapısına varsın buyurmaktadır. Selam solsun şehrin ismine ve kapısına cismine8230:


21.Yüzyılda daha çok okumalıyız, aydınlanmalıyız ve cehaletin kalelerini yıkıp yerinden fırlatıp atmalıyız. Hayberin kalesini söküp atan şahı merdan hz. Ali gibi güçlü olmalıyız.
Hz. Alinin bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünü hatırlamalıyız. Parayla satınalınamaz cevherin ilim oldugunu unutmamlıyız8230:ALİNİN SIRRINA EREYİM DERSEN
MÜRŞİDİKAMİLE VARIN ERENLER
GÖNÜL KABESİNE GİREYİM DERSEN
OL BAHRİ UMMANA DALIN ERENLER


ELESTİ BEZMİNDE ODUR VAR OLAN
HAK8217:LI HAKİKATTEN BİZE YAR OLAN
BÜTÜN KAİNATTA GİZLİ SIR OLAN
BU İLMİN SIRRINA ERİN ERENLER


ESRARİ BU YOLUN KEMTER KULUDUR
YÜKÜ İLİM İRFAN GEVHER DOLUDUR
ALİYOLU İNSANLIĞIN SEVGİ YOLUDUR
GÖNÜLDEN GÖNÜLE GİRİN ERENLERArif insanları, bakınız Hz. Ali nasıl ifade ediyor.
Bilgin ölü olsa diridir,cahil ise diri olsa ölüdür diyordu. Yine bir ozanımızın Okudum okudum İnsan okudum mısraları,da kamil kişileri,ermişleri,erenleri vede evliyaları ifade ediyor. Çünkü Yüce kitabımız Kuranı kerim Ey İnsan diyor.

Selam ola insanlık yolunda emek harcayanlara
Selam ola her geçen günü mutlu yaşayanlara
Cenabı hak Cümlemizi nice bahrlara kavuştura.


21 Mart Önemlidir8230:
Gece ile gündüzün eşitlendiği gündür.
Agaçların secdeye indiği gündür.
Tabiatın canlandıgı gündür.
Kırkların toplandığı gündür.
Adem Peygamberin yaratıldıgı gündür.
HacıBektaş Veli ile birlikte, Erenlerin Evliyaların Anadoluya geldiği gündür.
Hz. Alinin Dünyaya zuhur ettiği gündür8230:Ali ile Muhammed gül ile Zülfikarı sembolize ederler. Gül Muhammede,zülfikar Aliye benzer.Aleviler bu yüce İnsanları çağırdıklarında Yetiş gül yüzlü Muhammed, Yetiş yiğit Ali derler.Dünyanın ve Ülkemizin barışa ihtiyacı oldugu nevruz günlerinde.Umarım Adalet tecelli eder.İnsanımız zarar görmez,yiğitler ölmez,Anneler göz yaşı dokmez.


Bu duygu ve özlemle Hz.Alinin Dünyaya zuhur edişi,baharın gelişi nevruza,çiğdeme çiçeğe dünüşe,hayelleriniz,de güzellik8217:ten yana ne varsa umarım gerçekleşe.


Nevruzla birlik,te tüm Dünyaya savaşsız,demokrasi,adalet,hoşgörü barış gele. Hakkın terazisi herkese eşit hizmet vere. Cenabı hak cümle dileklerimizi kabul ede Cümlemize aşkı muhabbetimle.Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla

Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol Kapukaya Şehir : İST. Tarih : 8.3.2016
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ.Tam bundan 101. Yıl önce Ulusumuz büyük bir acıyla karşı karşıya kalmıştı. Yıl 1915,te yedi Devletin askeri birlikleri akın,akın çanakkaleye asker sevkiyatı yapıyordu.Memleketimizin İnsanı tek yürek olmuştu.Alevisi,sünnisi,Lazı çerkezi,Kürdü Türkü bu memleket bizim diyordu.Yurttaşımız Yurdun dört bir yanından kağnısıyla, kızagıyla,genciyle yaşlısyla çanakkale geçilmez diyordu. Gazi Mustafa Kemale bir Asker komutanım mermimiz tükendi dediğinde.Mustafa kemal bize kaçmak yakışmaz,size ölmeyi emrediyorum diyordu. Ve devam ediyordu çanakkaleyi Fransızlara,İngilizlere,Yunanlılara mezar edeceğiz diyordu. Çanakkale savaşı sonuçlanmıştı Düşman yurttan kovulmuş,Milletimiz bu savaşta 254 bin şehit vermiş.Kiminin ocagı sönmüş,kimisi eşsiz kalmış,çocuklar yetim büyümüş ve kolsuz bacaksız kalanlarda Çanakkalenin zaferiyle memleketin dört bir yanına baba yurduna dönmüştü. Fadakar Analar Ciğer acısını sinesine çekmiş,Vatanın kurtulmasına ise rabbine şükretmiş.Bu memleket Hepimizin ata yurdu.Birlikte sahip çıkalım.TC. Cumhuriyetimizi İlelebet yaşatalım. Barışımızı bozmak isteyenlere Demokrasi ilkelerinde tek yürek olup onlarıda çürütelim. Bu Cennet Vatana birlikte hizmet edelim. Başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve Tüm Çanakkale şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyorum. Ülkemiz İnsanına Cenabı Haktan birlik ve beraberlik diliyorumCem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir : İST. Tarih : 26.2.2016
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUNKadına önem vermeyen, Cahil ve gönül gözü kör olanlara Pirimiz Hacı Bektaş Velimiz şu dörtlükte Can Canan8217:dan ayrılırmı diyordu...Erkek Dişi sorulmaz muhabbetin dilinde
Hakkın yarattığı her şey yerli yerinde
Bizim nazarımızda Kadın erkek farkı yok
Eksiklik ve noksanlık senin görüşlerinde
Tarih 8 Mart Yıl 1957 ABD,de açlıgın,yokluğun,sömürünün yogunlaştığı Kapitalizmin İnsan yaşamını ve iradesini hiçe saydığı bir anda Newyorklu dokuma işçisi kadınlar hep bir ağızdan eişt işe, eşit ücret ve 8 saatlik iş günü talepleriyle haklarını aramak için yaşamları pahasına direndiler. Kapısı dışarıdan kapatılmış Fabirkada 129 kadın işçi diri diri yakıldılar. Amerikalı Dokumacı kadınların başlatmış olduğu bu hak ayarış mücadelesi Tüm Dünyada emekçi kadınların mücadelesine ışık tuttu,unut oldu.Dünya kadınlar günü bizim ülkemizde,ise 1921 yılında emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Mustafa Kemel ATATÜRK .Türkiye Cumhuriyetini kurarark kadına seçme ve seçilme hakkını getirmiştir.Alevi İnancı ve öğretisi kadını baş tacı yapar. Bilmeliyiz,ki kadına değer veren, ona her alanda sahip çıkan toplumlar aydınlanma yolunda büyük başarı elde ederler. Pirimiz Hacı Bektaş Veli bizlere 13. Yüzyılda seslenerek kadınlarınızı okutunuz. Eğer bir erkegi okutursanız bir ferdi aydınlatmış olursunuz. Oysa bir kadını okutursanız bir Toplumu aydınlatmış olursunz söylemlerinin bir kez daha altını çizmeliyiz ve önemsimeliyiz. Bizler iyi biliyoruz,ki Kadınların Alevi İslam inancında yeri çok önemlidir. Alevi İnancında kadın,erkek ayrımı yoktur. Bizim ibadetlerimizde,sohbetlerimizde, Cemimizde, erkanımızda Can vardır Canan vardır. Alevi İnancında Cem olmak ne demektir. Can olmak demek ve ruh olmaktır. İnsan bedeni ise ten olarak tamamlanır ve O Ruhun dışında,ki elbisedir.Bizim İbadetimizde kadın,erkek bacı,kardeştir.
HAK CEMALİ İNSANDA
TABİ OLMUŞ KADINLA
YÜREKLERİ YUHADIR
ÇÜNKİ ONLAR BİR ANA
İnsan yaşantısında her bireyin toplunda üstlendiği bir dizi rolü vardır. Bu görevlerin başında kadınlarımız gelir. Kadın bizim öğretimizde baş tacıdır. Kadını, erkekle eşit, özgür birey olarak görmeyen toplumlar, mutlu ve başarılı bir aile niteliğine sahip olmaları mümkün değildir.Erkek arı kadın petektir.Petesiz arı bal yapmaz,kadın olmasa insan nesli çaogalmaz.
TOPRAK MİSALİ DOĞURAN
ANA OURLAR KADINLAR
BULUT GİBİ GÖVE AĞAN
SEVDA DOLUDUR KADINLAR.
İnsan onuru ve eşitlik, İnsan hakları,nın merkezinde yer alan göz ardı edilemez iki temel değerdir. İnsan Cenabı Hakkın kendinde tecell ettiği, Kainatın en yüce varlıgıdır. Kadının, erkekten farkı olmamalıdır. Kadınlar anadır,bacıdır,evin güneşi, ve çocuğumuzun annesidir.


Kadın Peygamberlerin anasıdır
Kadın Hacı bektaş velilerin anasıdır
Kadın Mevlananın anasıdır
Kadın Hubyar dervişin anasıdır
Kadın Erenlerin, Evliyaların anasıdır.
Kadın Yüce Mustafa Kemal ATATÜRKÜN anasıdır.Peygamber efendimiz, Muhammed mustafamız, Şahı velayeti İmam Alimiz, Caferi sadığımız kadınlara nasıl davranılması gerektiğini tam bundan ondört asır önce kendini, diğerinden farklı görenlere bakın neler söylemiştir. Eğer kadınlarınıza kötü davranırsanız, çocuğunuzda aynı şeyi yapacaktır. sevgisizliği gören sevgisiz yaşar buyurmaktadır. Alevi erkanında kadın erkeğin her zaman yanındadır ve aynı statüye sahiptir. Bilmeliyiz,ki kadınına değer veren ona her alanda sahip çıkan ve güven sağlayan mutlaka mükafatını görecektir. İnsanların bazı temel değerleri vardır,ki Para ile satın alınamaz. Bu temel değerlerin önemini taşımak ise, mutlu bir aile olmaktan geçer. Bir filozof sevgiyi tartacak hiçbir kantar yoktur der.
O pişirir yemekleri
Temiz tutar evleri
O sıkıyor kemerleri
Paylaşımcıdır kadınlarKadınlarımıza Cem erkanda,Vakıfta,Dernekte,Düğünde bayramda, yaşamımızın her alanında hak tanıyacağız. Onlar,ki bizleri büyütmek için her türlü fedakarlığa gögüs geren, hastalandığımızda gece gündüz demeden her zaman başımızda bekleyen, şevkatli kollarında sımsıcak gülümsemeleri ile, içimizi ferahlatan sabır ve şevkat kahramanı eleri öpülesi analarımızdır.
KAİNATI YARATAN
DEMİŞ ARI PETEĞİ
ANALAR ÜRETGENDİR
ÖPÜLESİ ELLERİ.Kadınlar Çalışan, üreten,seven yoksulluğa karşı sömürüye ve şiddete karşı mücadele eden evrenin onursal mimarlarıdır.
KADIN BAĞLAMADA TEL
KADIN DÜĞMEDE TÜL
KADIN YAŞAMDA GÜL
KADIN GÖNÜLLERDE ÇİÇEK.Kadnlar hakkında bilge insanlar,filozoflar,düşünürler Devlet adamları neler söylemişler ne dememişler,ki

Kadın hakkında bakınız Mustafa kemal Atatürk ne der. Ey kahraman türk kadını sen yerde sürünmeye değil,omuzlar üzerinde göklere yükselmeye değersin demiştir...

Evet kadınlar duyarlılığın paha biçilmez gücüdür.


BİZİM İNANCIMIZDA
KADIN ANA BACIDIR
GÖNÜLLERDE YERİ VAR
BAŞIMIZIN TACIDIR.
Alevi İnancının örnek kadını Hz. Peygamberimizin biricik kızı Fatumatül zöhre ile Cem sohbetimi izninizle noktalamak istiyorum. O Tarihte kız çocuklarının diri,diri topraga gömüldüğü bir devirde, Fatıma anamız Dünyaya zuhur ettipği zaman, Peygamberimiz çok sevinmiş, fatımanın her gece yüzünü öpmeden uyumamıştır. Rivayet edilirki yüce tanrı ile Cebrail söyleşirken uzaklardan bir nur doğar, Cebrailin gözleri kamaşır. Cebrail yüce Haktan yardım ister ve yarabbi kimdir o der.
Cenabı haktan bir nida gelir.
O Fatumatül zöhrdir
Cebrail gene sorar
ne güzel yaratmışsın yarabbi
Yüce Hak.Biz ona Cemalimizden Cemel kattık,nuru ala nurundan yarattıkda O güzel oldu.

Fatumatül zehra yaklaştıkça belirğinleşir.
Cebrail şaşkılaşır sorar
O başındaki nedir yarabbi
O tacı devlettir Muhammed mustafadır.
O belindeki nedir yarabbi. O kemebrbesttir bizim güç simğemiz Ali,yel Mürtazadır.
O kulaklarındaki nedir yarabbi
Onlar şebberü şübbedir Cennet mekanı efendileri Hasan ve Hüseyindir diye yanıt verince, Cebrail dura kalır. Duramaz gene cevaben O güzellik nedir yarabbi dediğinde
Cenabı Allah O Ehlibeytin nuru ya Cebrail der.


Kadınlarımızın şefaatkanı Fatumatül Zöhredir kadınlar bize Cenabı hakkın armağanıdır.


Bu vesile ile Tüm Dünya kadınları,nın emekçi kadınlar gününü kutluyorum.Kadına karşı cinayetinin,şiddetin bir daha yaşanmamasını önemsiyor,bizi biz yapan,emekçi kadınlarımızı 8.Mart Dünya kadınlar gününde değil yaşamın her alanında tam destek kendileriyle birlikte olduğumuzu bir kez daha hatırlatarak, kadına şiddet uygulayanları kınıyoruz...
Kadınlarımız kainatın çiçeğidir,çiçekleri soldurmayınız diyoruz...Cem Vakfı şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapykaya
Sevgi ve saygılarımla
Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir : İST. Tarih : 26.12.2015
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

Acısıyla,tatlısıyla,iyisiye,kötüsüyle,hüzünüyle,mutluluğuyla koskoca bir yılı daha geride bırakırken, Dünyada vede bizim ülkemizde yaşanan acı ve gerçekleri asla unutamayacağız. Geçmişini unutanlar geleceksiz kalırlar,İnsana yaşatılan baskı,zülüm,işkenceleri tarih sayfasından asla kaldıramayacaklar.Evet geride bıraktığımız yıllar bizden çok şey aldılar.Mal Canın yongasıdır derler ama malesef Canlar aldılar. Özgürlük türküsü söylemeyi,hak aramayı suç saydılar.21 Yüzyılda büyük İnsanlık başarıdan başarıya ulaşırken,çağdaşlaşma yolunda asla tavvüz vermezken,bizim ülkemizde araplaşmaya kalkıştılar. İnsanları kutuplaştırp,yuttaşımızı birbirine düşman kıldılar. Her kralın ve padişahın bir sonu vardır ama bunu kesinlikle unutmamalılar. On dört asırdan beri ve bin yıldır,da Anadolu topraklarında tarih ne katliamlar yazdı,ezilenler,ölenler yine aynı topluluklar olmadımı.Kul Hakkı diyeceksin, İnsan Diyeceksin, halkın gelirini,alın terini, sadece tek kimliğe vereceksin,daha sonrada adaletten bahsedeceksin,yok,ki, senin adaletin. Bizler Alevi İslam inancı mensupları olarak, Halkın hakkını yiyenlere Yüce Kuranın adaletini göstermekteyiz. Biz Nesimi sultanın hak kelamını kendimize ilke edinmişiz8230:
Dostluklar kurulsun insanlar gülsün
Barış güvercini uçsun dünyada
Yok olsun kötülük düşmanlık ölsün
Barış güvercini uçsun dünyada

Nesimi der,ki ey füze yapanlar
Acımasız zalım cana kıyanlar
Bırakın yaşasın bütün insanlar
Barış güvercini uçsun dünyada

20158217: Yılını geride bırakırken, 20168217: yılına girebilmenin sevincini yaşamak istemekteyiz. 20168217: yılında İnsan üzerinde şiddetin bitmesi,açlık ve yoksulluk sınırında yaşamak zorunda kalan herkese yardım eli uzatılmasını,demokrasinin tüm dünyada ve Türkiyemizde egemen olmasını,uygarlığın temel göstergesinden,insan hakları,hukukun üstünlüğü,ülkelerin çağdaşlık yarışında 2016 8216: Yılında Tüm dünya insanlığına ortak hizmet sunmalarını önemsiyor,her yurttaşın kendi memleketinde,özgürce konuşabileceği, gelir dağılımının toplumlara eşit pay edileceği,bir ülkede yaşamak istiyoruz. 2016 8216: Yılı Dünyada yaşayan yedi milyar İnsana sevgi,mutluluk,sağlık,huzur,bereket ve barış getirmesini Cenabı Haktan niyaz ediyorum8230: Savaşlar son bulsun İnsan ölmesin diyorum.Herkese iyi yıllar diliyorum8230:

Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : veli sariyar Şehir : viyana Tarih : 13.12.2015
Sayin baskan Ahmet karadas ve yeni yönetimi candan kutlar Basarilar dilerim.Gecmis yönetimlerede hizmetlerinden dolayi candan tesekkür ederim.
Email : veli60@gmx.at
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir : İST. Tarih : 9.12.2015
DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

İnsan hakkı Dünyanın her ücra köşesinde ve tüm ayaletlerde eşit statüde hayata geçirilmelidir.Bu koca evrende,kainatta haksızlıgın yaşanıldığı her yerde barış bozulmuş,insanlar bölünüp parça, parça olmuştur.İnsan hakları özellikleri bildirgesinde herkes eşittir.Irk,renk,cins,dil,din ayrımı yaratan toplumlar yok olmaya mahkümdür.Cünkü bir toplumu yok etmenin en önde gelen habercisi ayrımcılıgın ta kendisidir.Bir ülke çagdaş toplumlar arasında yerini alabilmesi için,demokrasi ulusların vazgeçilmezidir.Dünyanın neresinde olursa olsun her ülke kendi yurttaşına ayrımcılık yapmamalı. Tüm yurttaşlardan toplanan vergi gelirleri ile halkın her kesmine eşit hizmet sunulmalı.Bütün insanlar özgür ve haklarıyla birlikte dogarlar.Dünyayı yönetenler, iktidarı elden kaçırmamak isteyen hükümetler barış için,hak için,adalet için, özgürlük için, insanlıgın evrensel insan haklarında mutabık olmalılar. Eger bunu yapmazlarsa bu adaletsizlik barşı bozar,bir gün gelir adaletsizlerde adalet ararlar. bu duygu ve özlemle İnsanlıgın 10 Aralık dünya insan hakları gününü kutluyor. Bizim ülkemizde ve tüm dünyada savaşsız,hakça adaletçe paylaşımın gerçekleşebileceği bir Dünyayı Alemleri var eden yüce haktan niyaz ediyorum...Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedsi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Email : ekapukaya@yahoo.com
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir : İST. Tarih : 2.12.2015

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER HAFTASI KUTLU OLSUN


Özürlülük Doğuştan yada kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel,zihinsel,duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda her İnsan ve tüm Canlılar bir özürlü adayıdır. İnsanoğlu sorunları aşmakla birlikte, çözüm üreten, her alanda zorluklara gögüs geren, Engelli ve Engelsiz ile tek yürek olan tüm ortak alanlarda birbirlerinin yardımlarına koşan yüce bir değerdir.

Gönüllerin Ozanı Aşık Veysel Devlet TRT sanatcısı olarak Zamanın Kültür bakanlığı tarafından Ankaraya devet edilir. Aşık Veysele Ankara yolculuğun,da Köyünden bir arkadaşı eşlik eder. Amasya Şehrinden geçerken Veyselin arkadaşı görüyormusun Şirin için Ferhatın açtığı kayaları şirine su getirmek için onca zoru nasıl başarmış deyince. Aşık Veyselin yanıtı gecikmez ,körmüyüm elbette görüyorum der.

Bir düşünür,de kör olmada gör beni der.

Gönül gözü açık olaanlara selam olsun...

Engelli insanlara selam olsun,onların yaşamları hep mutlu olsun.

Kişi yaşmı, Hayatı, Dogayı ve Tabiatı Can gözüyle görmelidir. bu vesileyle Tüm Engellilerin bu Anlamlı günlerini kutluyor ve yaşamları boyunca hayata dolu dolu bakmalarını, Tabiatı Can gözüyle, görmelerini Cenabı Haktan niyaz ediyorum.


Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarrımla


Email : ekapukaya@yahh.com
 
İsim : Erol KAPUKAYA Şehir : İstanbul Tarih : 10.11.2015
ATAM SENİ RAHMETLE ANIYORUZ...Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, duygularımı ,anımsıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir diyen Mustafa Kemal ATATÜRK,Ü 8216:Bu gün ölümünün 77. Yıl Dönümünde yüreklerde anıyoruz.

Ulusal Kurtuluş savaşmmızın Baş Komutanı , Bağımsızlığın mimarı , Cumhuriyetimizin Kurucusu büyük önder Yüce ATATÜRK, bizlere göstermiş oldugun aydınlık yolda hiç durmadan yürüyeceğiz Laik ve Çağdaş Türkiye Cumuriyetini sonsuzadek yaşatacağız.

Benim nacizhane Vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. diyen.

20. Yüzyılın Büyük Önderi Olan Mustafa Kemall ATATÜRK. Dünya malından servet almamış. Mal, Mülk bana ağırlık veriyor, ben bunları soylu milletime vermekle büyük ferahlık duyyorum, Pekala bilirsiniz,ki benim bütün hayatımda güttüğüm gaye hiç bir zaman kişisel olmamıştır. Her ne düşünmüş ve her neye girişmiş isem daima memleketin ve ordunun adına vede menfaatine olmuştur. Bir asrın Dahisi Ulusuna işte böyle sesleniyordu.

Emsalsiz Devlet adamı Büyük ATATÜRK Senin eserlerini ,ve ilkelerini yaşadığın dönemde değil aradan 77. Yıl geçmesine karşın bu günde daha illeri süreçlerde sonsuza dek yaşatmaya devam edeceğiz.Senin bizlere göstermiş olduğun aydınlık yolu, gelecek kuaşklara, hiç yılmadan usanmadan anlatacağız,Atatürk,ü Cumhuriyet,ten koparmak isteyenlere asla fırsat tanımayacağız8230:


Ey Yüce ATATÜRK8230:
10 Kasımlar Senin Dogum günün olsun
Sen gönüllerde yaşıyorsun
Ruhun şad olsun
Mekanın aydılık olsun
Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Email : ekapukaya@yahoo.com
 

Sayfalar : 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100 
KULLANICI İŞLEMLERİ
 KULLANICI GİRİŞİ
 ÜYE OL
 ŞİFREMİ UNUTTUM
 AKTİVASYON KOD TALEBİ
MAİLLİST
  Ekle   Çıkar    
 
Copyright © 2017 Hubyar Köyü Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
ÜYELİK İŞLEMLERİ   | ÜYELİK SÖZLEŞMESİ   | GİZLİLİK POLİTİKASI  

Adres : Fatih Sultan cad. Fındık sok. No.27 Okmeydanı-Beyoğlu ISTANBUL TÜRKIYE
 Telefon : 0532 331 62 82 info@hubyardernegi.org
Bu site en iyi 1024x768 çözünürlükte izlenir.